پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد رشته مهندسی آب گرایش منابع آببررسی وجود و نقش رودخانه های جوی در ایجاد بارپایان‌نامه کارشناسی‌ارشد رشته مهندسی آب گرایش منابع آببررسی وجود و نقش رودخانه های جوی در ایجاد بارش های سیل آسا در غرب و جنوب کشور (مطالعه موردی: سیل های 9 و 21 آبان 1394)
پارسای داخل کشور کارشناسی ارشد 1395
پدیدآور: ناهید شادمانی استاد راهنما: محمدعلی نصراصفهانی استاد راهنما: احمدرضا قاسمی
دانشگاه شهرکرد, دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی
چکیده
در سال‌های اخیر تأثیر یک پدیده جوی به نام رودخانه‌های جوی در ایجاد سیل‌های سنگین در برخی نقاط جهان نظیر اروپا و آمریکا مورد توجه دانشمندان علوم جوی قرار گرفته است که نشان می‌دهد در بیشتر این وقایع رودخانه-های جوی نقش اصلی در تأمین سهم زیادی از رطوبت لازم داشته‌اند. از این رو در این مطالعه تلاش شده است تا با استفاده از یک الگوریتم مشابه وجود یا عدم وجود رودخانه‌های جوی بر دو مورد بارندگی شدید رخ داده در غرب و جنوب کشور, که منجر به سیل شد, بررسی شود. این بارش‌های سیل‌آسا که برای غرب و جنوب کشور به ترتیب روزهای 6 تا 9 آبان 1394 (28 تا 31 اکتبر 2015) و 19 تا 21 آبان 1394 (10 تا 12 نوامبر 2015) میلادی رخ داد, خسارت‌های سنگینی را از خود برجای گذاشت. برای این منظور, داده‌های تحلیل شده GFS (Global Forecast System) با قدرت تفکیک نیم درجه برای محاسبه انتگرال قائم شار افقی بخار آب مورد استفاده قرار گرفت. الگوریتم مورد استفاده شامل یافتن نقاطی در پاد جریانسوی محل وقوع سیل با مقدار IVT بیش از یک آستانه مشخص است. در صورتی که طول این نقاط به صورت پیوسته از مقدار معینی بیشتر شود شرط وجود رودخانه جوی برقرار شده است. نتایج نشان داد که طولانی‌ترین مسیر حاصل در مورد بارش‌های سیل‌آسا در غرب کشور ساعت 06 گرینویچ 5 آبان (27 اکتبر) یک روز قبل از شروع بارندگی‌ها در این منطقه است که مسیری به بلندی 21 نقطه در راستای طول جغرافیایی (در حدود 10 درجه طول جغرافیایی) به صورت مستمر حاصل شد. در بین روزهای 5 تا 9 آبان کوتاه‌ترین مسیر حاصل دارای 12 طول جغرافیایی مستمر از نقاط شبکه است. در منطقه جنوب طولانی‌ترین مسیر دارای 16 طول جغرافیایی مستمر از نقاط شبکه بود که مربوط به ساعت 12 گرینویچ 18 آبان (9 نوامبر) یک روز قبل از شروع بارندگی‌ها در این منطقه است. مبدا و منشاء مسیرهای حرکت رطوبتی که برای سیل‌های مورد مطالعه در این پژوهش تشخیص داده شد, همگی به سمت جنوب (استوا) می‌باشند, ولی بطور کامل به استوا نمی-رسند. بنابراین, با توجه به تعریف رودخانه‌های جوی که منبع تأمین رطوبت رودخانه‌های جوی, مناطق حاره‌ای و جنب حاره‌ای و مسیر حاصل قطب‌سو است؛ تاحدی می‌توان ادعا کرد مسیرهای به دست آمده برای بارش‌های سیل-آسای مورد مطالعه (به ویژه برای مورد منتخب غربی) در امتداد مسیر رودخانه‌های جوی هستند.


[ بازدید : 255 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]
[ چهارشنبه 26 تير 1398 ] [ 15:20 ] [ backlinkamazing ]
نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر
ساخت وبلاگ تالار عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس ثبت شرکت ثبت برند و لوگو اخذ کد اقتصادی ثبت تغییرات شرکت ثبت طرح صنعتی گیفت کارت اپل خرید آنتی ویروس خرید فالوور اینستاگرام مشاوره حقوقی مهاجرت به استرالیا طراحی سایت مصالح ساختمانی فروشی فروش رنگ ساختمانی سقف شیروانی
بستن تبلیغات [X]