آسیب شناسی سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 در شرکتهای تابعه شرکت ملی گاز ایران"این پایان نامه با حمایتآسیب شناسی سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 در شرکتهای تابعه شرکت ملی گاز ایران"این پایان نامه با حمایت و پشتیبانی شرکت ملی گاز ایران اجرا شده است"
پارسای داخل کشور کارشناسی ارشد 1395
پدیدآور: معین کورائی استاد راهنما: رضا احمدی کهنعلی استاد مشاور: محمدرضا بهبودی
دانشگاه هرمزگان
چکیده
در دنیای صنعتی امروز توجه به کیفیت در سازمانها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. به همین منظور الگوهای متعددی از سوی سازمانهای جهانی ارائه شده است, یکی از مهم‌ترین آن‌ها نظام مدیریت کیفیت بر مبنای ایزو 9001:2008 می‌باشد. شرکت ملی گاز ایران بعنوان یکی از چهار شرکت اصلی وزارت نفت نسبت به پیاده‌سازی سیستم ایزو 9001 در شرکت‌های تابعه خود اقدام نموده است؛ اما علی رغم پیاده‌سازی, این سیستمها از اثربخشی لازم برخوردار نبوده و با مشکلات زیادی در برخی از شرکت‌های تابعه روبرو می‌باشند. بنابراین هدف از پژوهش حاضر, شناسایی موانع اجرای موفق سیستم ایزو 9001 قبل, حین و بعد از پیاده‌سازی در شرکت‌های تابعه شرکت ملی گاز ایران هست. به همین منظور آسیب‌شناسی سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 مستقر در شرکت‌های گاز استانی و انتقال گاز با اتخاذ رویکردی کیفی و استراتژی پژوهشی مطالعه موردی- اکتشافی صورت گرفته است, به‌منظور جمع‌آوری داده‌ها از روش مصاحبه نیمه ساختاریافته و نمونه‌گیری هدفمند با 11 تن از مسئولین و کارشناسان واحد تحلیل سیستمها در 7 شرکت گازی مصاحبه گردید و با استفاده از روش تحلیل تم و نرم‌افزار مکس کیوها داده‌ها تجزیه‌وتحلیل و کد گزاری شده است. با توجه به نتایج به‌دست‌آمده, تعداد 356 عبارت مهم در خصوص موانع پیاده‌سازی سیستم ایزو 9001 شناسایی‌شده که این عبارات در قالب 50 کد و 14 تم اصلی کدگذاری گردیده‌اند. مهم‌ترین موانع در مرحله قبل از پیاده‌سازی مفاهیم مرتبط با تم عدم تعهد مدیریت به سیستم مدیریت کیفیت و عملکرد ضعیف سیستم آموزشی, در مرحله حین پیاده‌سازی مفاهیم مرتبط با تم عدم تأمین پیش‌نیازها از طرف ستاد جهت پیاده‌سازی ایزو و عدم تعهد مدیریت به سیستم مدیریت کیفیت و در مرحله بعد از پیاده‌سازی مفاهیم مرتبط با تم عدم تعهد مدیریت به سیستم مدیریت کیفیت و ارزیابی عملکرد و بازخور نامناسب می‌باشند. به‌منظور رفع مشکلات موجود اجرای اقداماتی از قبیل انتخاب و انتصاب مدیران ارشد و میانی شرکت‌ها با توجه به آشنایی و مهارت و التزام ایشان به سیستم مدیریت کیفیت, برگزاری دوره‌های آموزشی به شکل منظم و منسجم, اصلاح ساختار سازمانی و ارتقاء جایگاه واحد تحلیل سیستمها در شرکت‌های تابعه و افزودن مولفه عملکرد کارکنان در ارتباط با ایزو 9001 در ارزشیابی سالیانه, پرداخت پاداش و مزایا و انتصابات پیشنهاد گردیده است.


[ بازدید : 195 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]
[ چهارشنبه 26 تير 1398 ] [ 15:20 ] [ backlinkamazing ]
نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر
ساخت وبلاگ تالار عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس ثبت شرکت ثبت برند و لوگو اخذ کد اقتصادی ثبت تغییرات شرکت ثبت طرح صنعتی گیفت کارت اپل خرید آنتی ویروس خرید فالوور اینستاگرام مشاوره حقوقی مهاجرت به استرالیا طراحی سایت مصالح ساختمانی فروشی فروش رنگ ساختمانی سقف شیروانی
بستن تبلیغات [X]