تأثیر پرفورمنس بر اجراهای کارگردانان تئاتر معاصر ایران(در دهه‌ های 80 و 90)پایان‌ نامه‌ عملی: اجرایتأثیر پرفورمنس بر اجراهای کارگردانان تئاتر معاصر ایران(در دهه‌ های 80 و 90)پایان‌ نامه‌ عملی: اجرای پرفورمنس‌ محیطی (بر اساس کلاژی از چند موقعیت و کاراکتر نمایشی)
پارسای داخل کشور کارشناسی ارشد 1396
پدیدآور: فراز فلاح نژاد دلیوند استاد راهنما: فرهاد مهندس‌پور
دانشگاه تربیت مدرس, دانشکده هنر و معماری
چکیده
این پژوهش به مطالعه و جست‌وجو در رابطه با شناخت تأثیرات جریان‌های متنوع پرفورمنس‌آرت بر عناصر و تکنیک‌های آثار کارگردانان تئاتر معاصر ایران بین سال‌های 1376 تا 1396 می‌پردازد. شناخت عناصر و تکنیک‌های نوین تئاتر ایران که متأثر از زمینه‌ها, راهبردها و ویژگی‌های پرفورمنس پیدایش یافته‌اند. ما به این پرسش که «عناصر و تکنیک‌هایی تئاتر معاصر ایران که برخاسته از راهبردها و شیوه‌های پرفورمنس‌آرت هستند, متأثر از کدام زمینه‌ها بوده و چگونه مورداستفاده قرارگرفته‌اند و این تکنیک‌ها و عناصر چه تأثیری بر شکل‌گیری آثار نمایشی کارگردانان تئاتر معاصر ایران داشته‌اند؟» می‌پردازیم. با توجه به اینکه, پدید آمدن جنبش پرفورمنس‌آرت مبتنی بر پرتاب‌شدن پیکر فعال آدمی (هنرمند یا مخاطب) به درون اثر هنری بوده است و این رویداد بستگی به زمینه‌ها و تحولاتی دارد که بدون فهم آن تحولات هنر پرفورمنس قابل‌درک و اجرا نخواهد بود, پژوهش حاضر, ضمن معرفی نمونه آثار متنوع به زمینه‌ها و جریان‌های عمده‌ی پرفورمنس در ایران و نیز ویژگی‌های موجود در آثار مطرح‌شده, تأثیری را که بر آثار کارگردانان تئاتر معاصر ایران داشته‌ موردبررسی قرار‌می‌دهد. این پژوهش از روش توصیفی تحلیلی, ضمن استفاده از منابع کتابخانه‌ای و اینترنتی بهره می‌برد. علی‌رغم این‌که تئاتر ایران در سال‌های میان 1376 تا 1396 متأثر از یک فضای تجاری‌سازی و کالاشدگی هنر است تا یک زمینه‌ی بازِ سیاسی و اجتماعی که در آن امکان دگرگونی به سمت ایده‌های رادیکال و آلترناتیو وجود داشته‌باشد. با این‌حال هنرمندان تجربه‌گرا و آزاداندیش با ایده‌های بومی و متفاوت نمونه‌ی متنوعی از آثار اجرایی را مبتنی بر جنبش‌های هنر مفهوم‌گرایانه و هپنینگ‌ها به مخاطبان خود عرضه کرده‌اند.


[ بازدید : 148 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]
[ چهارشنبه 26 تير 1398 ] [ 15:20 ] [ backlinkamazing ]
نام :
ایمیل :
آدرس وب سایت :
متن :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) =D> :S
کد امنیتی : ریست تصویر
ساخت وبلاگ تالار ایجاد وبلاگ عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید ملک در ترکیه خرید آنتی ویروس ثبت شرکت ثبت برند و لوگو اخذ کد اقتصادی ثبت تغییرات شرکت ثبت طرح صنعتی گیفت کارت اپل خرید آنتی ویروس سوالات استخدامی اموزش و پرورش خرید فالوور اینستاگرام مهاجرت به استرالیا سقف شیروانی انجام پروژه دانشجویی روزگار بدیه گنجشک قناری شده دوسم داری که گیر میدی به من دردت به جونم دلم تنگ شده واست
بستن تبلیغات [X]